Critical Kernel-Power Error 41

Merhabalar arkadaşlar,

kernel-power.41

Yaklaşık 2 aydır masa üstü cihazımda Kernel-Power hatası alıyor ve cihaz yeniden başlıyordu. Denemediğim şey kalmadı cihaz üzerindeki anakart extreme edition olduğu için overclock panele sahip (asus x99) microsoft sitesindede seneryolardan birinde overclock yapılanmasından kaynaklanabileceği söyleniyordu tüm konfigürasyonumu bozup default’a çektik ayarları fakat nafile, cihaz kapanmaya devam etti.

https://support.microsoft.com/en-us/kb/2028504

 

Sonra ki aşamada ısıdan şüphelendik su soğutma sistemi ilk deneyim edişimdi acaba dedim bunla alakalı olabilir mi, cpu üzerindeki soğutmayı terse çevirdik ve fan çıkışlarını değiştirdik. ters düz ettik yine çözüm üretemedik.

 

Son olarak power-supply den şüğhelenerek performans sıkıntısı olabileceğini düşündüm üzerinde 2 sli serisi ekran kartı olduğu için güç yetmiyor diye düşündük ekran kartlarından birini söktüm yine çözüm olmadı.

 

sonra internet üzerinden bir sürü araştırma yaptım, bir çok kişinin bu sorunu yaşadığını ama net bir çözüm önerisi olmadığını gördüm taki şuradaki elemanı görene kadar (kendisine Türkiye’ye geldiğinde bir yemek ısmarlayabilirim o derece)

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2042905/asus-rampage-iii-extreme-overclocking-failed-error.html#12853678

 

Amca oğlunun iddasını mantıklı geldi, çünkü harici ses kartı kullanıyordum ( logitech h600 wifi) ve herif çözmüş olayı sorunun kaynağı onboard ses kartı driver’ı kaldırıp güncel driver’ı kurunca sorun ortadan kalkıyor. Umarım yaşamazsınız ama yaşarsanız bu yazı burada kalsın benim gibi aylarca kafa yormayın ( :

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.